Dni Kariery w ZSP w Wilczy

2021-02-28

„Dni Kariery” w naszej szkole to cykl spotkań z dyrektorami szkół ponadpodstawowych, pracodawcami i ludźmi sukcesu. Beneficjentami są uczniowie klasy VIII oraz ich rodzice. Podczas zajęć z doradcą zawodowym, realizowanych w ramach projektu unijnego „Akademia kompetencji” rekomendowanego przez Gminę Pilchowice, kształtowane są kompetencje poszukiwane na rynku pracy. Pomysłodawcą cyklu jest pani Grażyna Tańska, która prowadzi najstarszych uczniów naszej szkoły po krętych ścieżkach życiowych decyzji.

Jako pierwszą szkołę „odwiedziliśmy” knurowski „Paderek”. Jak wybrać szkołę „po drodze do życia”? Na to oraz wiele innych pytań 22 lutego wspólnie szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania online z p. Bartoszem Kaczmarczykiem, nauczycielem języka niemieckiego. Natomiast 24 lutego, zainteresowani mieli okazję zapoznać się z całą ofertą Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego, którą przedstawiła p. dyrektor Dorota Gumienny. Placówka proponuje przyszłym uczniom szeroki wachlarz możliwości a wysoka zdawalność matur plasuje tę szkołę w najwyższych rankingach w województwie i w Polsce. Tego dnia rodzice i uczniowie, dzięki spotkaniu z doradcą zawodowym p. Katarzyną Szwarczyńską, pozyskali informacje na temat ZSZ nr 2 w Knurowie. Duże zainteresowanie wzbudziły nowe kierunki nauczania oraz gwarancja zatrudnienia. Przedstawiono także zasady rekrutacji oraz obowiązujące terminy. Jako placówka promująca edukację włączającą, nie zapominamy także o uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dla których zorganizowano indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym wybranej szkoły.

Co wybrać? Która szkoła priorytetowa? Która alternatywna?. To nadal pytania otwarte. Więc na tym jednym spotkaniu nie poprzestajemy. Pani Grażyna chowa w zanadrzu jeszcze wiele pomysłów na organizację „Dni Karier” w naszej placówce. Aby rozbudzić marzenia o intersującej pracy zawodowej i lepszym życiu, obiecuje spotkania z naszymi absolwentami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami oraz przedstawicielami ciekawych zawodów, a także spacer po wirtualnych galeriach szkół w najbliższej okolicy. Ogromne podziękowania dla Was Drodzy Uczniowie, za pomoc w realizacji spotkania. Za stworzenie Rodzicom komfortowych warunków przed komputerem. Kawa smakowała wyśmienicie w takiej atmosferze.  

                                                                                                                          Grażyna Tańska

 

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach