Międzynarodowy projekt „Nice to meet you”.

2021-04-09

"Znając języki, wszędzie czujesz się jak w domu”  Edward De Waal

 

Grupa ciekawych świata uczniów z klas VIIa, VIIb oraz z VIII, pod kierunkiem pani Magdaleny Żyły, postanowiła wykorzystać czas zdalnej nauki do poznania nowych kolegów i koleżanek. Chcieliśmy poznać osoby z najdalszych zakątków kuli ziemskiej, ale na początek nasze losy splotły się z włoską szkołą. Zamieszczając wpis na portalu społecznościowym opisaliśmy kim jesteśmy, o czym mamy zamiar porozmawiać i w ten sposób nawiązaliśmy współpracę z panią Antonellą.

Uczniowie przygotowali prezentację w języku angielskim pt. „Najciekawsze miejsca w Polsce”. Wykorzystując ją, na pierwszym spotkaniu, opowiedzieliśmy o wszystkich fajnych miejscach, które warto odwiedzić w naszym kraju. Nasi włoscy koledzy również przedstawili nam wszystkie interesujące zakątki. Podsumowując efekty naszej pracy stworzyliśmy quiz w aplikacji Kahoot, za pomocą którego sprawdziliśmy, jak wiele zapamiętaliśmy o swoich krajach z prezentacji.

Nasze drugie spotkanie miało natomiast bardzo naturalny i swobodny charakter – chcieliśmy się lepiej poznać.
W tym celu używaliśmy gry w postaci koła, stworzonego w aplikacji Wordwall i zadawaliśmy sobie nawzajem pytania. Każdy mógł wybrać osobę, od której chce się czegoś dowiedzieć. Tworzyliśmy zdania i słuchaliśmy uważnie, szukając kogoś kto miałby takie same zainteresowania czy hobby.

Nie mamy zamiaru na tym zakończyć naszej przygody z poznawaniem świata i ludzi, chcemy udowodnić, że aplikacje i Internet pomogą nam nie tylko uczęszczać do szkoły i na lekcje, ale przede wszystkim wykorzystać język angielski w praktyce. Szykujemy się na kolejne podboje i na poznanie kolegów ze Sri Lanki.

Jak się okazuje podróżować po świecie można również wirtualnie. Internet to okno na świat, jednak to okno nie otworzy się do końca, jeśli ograniczeniem będzie bariera językowa. Takie projekty, jak „Nice to meet you” udowadniają młodym ludziom, że nie warto zamykać się w czterech ścianach. Świat się kurczy, jest coraz bardziej w zasięgu ręki a kluczem do czerpania z niego pełnymi garściami jest znajomość języków obcych.  

 

 

 

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach