Pożegnanie klasy VIII. Rozdanie świadectw.

2021-06-29

25 czerwca podczas gminnej uroczystości zakończenia roku szkolnego pożegnaliśmy klasę ósmą.  W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej wśród uczniów klasy ósmej, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy w Pilchowicach: zastępca wójta pan Mateusz Tkocz i członek GKRPA pan Marek Nowakowski. Uroczystość prowadzili  reprezentanci odchodzącej klasy - Michał i Pola.

Ósmoklasiści mieli powody do zadowolenia, a nauczyciele do dumy z osiągniętych przez nich sukcesów w nauce. Tu wyliczyć należy: siedem świadectw z wyróżnieniem, pięć nagród sportowych oraz sześć nagród uzyskanych w Gminnym Konkursie Mega Średnia. 

(Z fragmentów występu uczniów):

„Panta rhei”- wszystko płynie i czas płynie, goniąc nieskończoność. Mijają lata... Zakończył się pewien ważny etap naszego życia i dalsze życie będzie stawiało nam nowe problemy, których rozwiązywanie może być coraz trudniejsze, więc zanim się pożegnamy, przyjmij droga koleżanko, drogi kolego nasze „memento” na dalszą drogę po własny los:

,,Nie wątp w błękit nieba, gdy nad Twoim dachem stoją ciemne chmury” . Przed nami cały  świat. Przed nam nadzieje, niepokoje, niepewność; mozolne szukanie drogi i prawdy na splątanych ścieżkach życia…

 

Każdy z uczniów pięknie się zaprezentował, a  program artystyczny upłynął pod radosną aurą  zadumy nad  odwiecznym cyklem powtórzeń i przemijania w życiu, co wspaniale oddały słowa irlandzkiego poety Williama Butlera Yeatsa:

(…) człowiek jest cząstką natury, przeżywa wiosnę i jesień. Doświadcza ciepła lata i chłodu zimy. Bo człowiek poddany jest rytmowi jak morze - odpływom i przypływom.  Bo ludzkie bytowanie jestciągłym powtarzaniem się faz Życia i umierania. Jeśli tozrozumiesz, możesz odważnie i ufnie iść dalej przez życie, bo wiesz, że po każdej nocy przychodzi poranek. Jeśli przyjmujesz i uznasz fazy przypływu i odpływu - poznasz głębię życia i osiągniesz radość”. 

Nie zabrakło też słów pożegnania od wychowawcy, dyrektora  szkoły, rodziców oraz podziękowań od uczniów :

,, Nie ma prawdziwszej, wspanialszej radości na świecie od tej, gdy widzi się wielkie serce otwarte dla drugiego” – powiedział  Goethe. Takie serca mieli nasi pedagodzy. Drodzy nauczyciele, gdyby nie wasza cierpliwość, spokój, niejednokrotnie poświęcenie własnego czasu, wiara w nasze siły, nie udałoby się nam. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze nasze zachowanie świadczyło o wdzięczności, jaką chcemy dziś wyrazić, ale z całego serca doceniamy wysiłek, który włożyliście w naszą edukację. I za to jeszcze raz dziękujemy. Szanowna Dyrekcjo, drodzy nauczyciele wszyscy pracownicy szkoły, mamy nadzieję, że zapiszemy się w Państwa pamięci pozytywnie i ciepło. Dziękujemy również naszym rodzicom za trud wychowania i nieustanną troskę. Dziękujemy po raz ostatni. Zatem ważne są te dni, na które czekamy. One przyniosą z sobą coś nowego. Być może lepszego i piękniejszego niż to, co minęło.

 

Życzymy ósmoklasistom powodzenia na kolejnych etapach życia i nauki.

 

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach