Dzień Patrona Szkoły

2019-09-18

W środę 18 września świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. O godz. 8:30 dzieci pod opieką nauczycieli udały się do kościoła na uroczystą mszę świętą, która rozpoczęła się o godz. 9.00. Eucharystię sprawował ksiądz proboszcz Jan Mrukowski. Nasi uczniowie czynnie włączyli się w liturgię słowa, a dziewczyny w śląskich strojach ludowych uczestniczyły w procesji z darami. W czasie mszy grał zespół muzyczny prowadzony przez panią Beatę Walla. Warto wspomnieć, że w zespole grają i śpiewają także uczniowie naszej szkoły. Po mszy znów wspólnie z nauczycielami uczniowie wrócili do szkoły na uroczystą akademię odbywającą się na sali gimnastycznej.

Po odśpiewaniu hymnu szkolnego i powitaniu wszystkich przez dyrektora szkoły rozpoczęło się przedstawienie, podczas którego św. Stanisław Kostka (Kamil G.) witał i gościł u siebie w niebie swoich najbliższych: mamę (Katarzyna L.), ojca (Sebastian P.), brata (Paweł K.), a także zapewniał o swojej opiece modlącego się przez jego wstawiennictwo w gwarze śląskiej ucznia naszej szkoły (Michał G.). Przedstawienie przeplatane było występami tanecznymi uczniów klasy III przygotowanymi przez panią Urszulę Kućmierczyk. Dzieci wykonywały tańce do utworów: „Anioł Stróż” Magdy Anioł, „Góry do góry” i „Bohater” zespołu „Małe TGD”, a na zakończenie cała sala powstała, śpiewając piosenkę Arki Noego - „Święty uśmiechnięty”. Zwieńczeniem całej akademii był występ pań  z zespołu Wilczanki, wraz z uczennicami naszej szkoły. Panie w śląskich strojach ludowych zaśpiewały kilka piosenek, w tym także piosenkę o św. Stanisławie Kostce oraz pieśni nawiązujące do Powstań Śląskich. Pan dyrektor podziękował wszystkim za udział w uroczystości.


Po zakończeniu akademii każdy został poczęstowany cukierkiem przez stojące w drzwiach dziewczyny w strojach ludowych. Św. Stanisław Kostka  wraz z pomocnikami udał się także do przedszkola, aby także przedszkolaki mogły włączyć się w świętowanie.Po akademii uczniowie tradycyjnie, jak co roku, mieli swoje klasowe agapy, czyli częstowanie się tym, co sami przynieśli.


W szkole został także przeprowadzony konkurs plastyczny i zorganizowana wystawa prac dzieci, za którą odpowiadał pan Grzegorz Mandelka. O dekoracje w sali gimnastycznej zadbała pani Justyna Diak. Nad całością czuwała pani Lucyna Górecka.

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach