Pedagog szkolny służy Państwu pomocą w kontakcie z Poradnią. Wiecęj informacji na temat związany z pomocą psychologiczno-pedagogiczną prosimy szukać również w zakładce PEDAGOG oraz na stronie internetowej PORADNI.
Drodzy Rodzice,
informujemy, że na terenie naszej gminy jest możliwość z bezpłatnego skorzystania z pomocy psychologa, w każdej kwestii związanej ze zdrowiem psychicznym. Dyżury pełni psycholog 2 razy w miesiącu, w piątki, termin do ustalenia telefonicznie. Zachęcamy do korzystania, szczególnie w czasach, gdy na wizytę w gabinecie psychologa czeka się miesiącami. Poniżej znajdują się dane kontaktowe.
Dyżury psychologa/psychoterapeuty
mgr Franciszka Winklera:
Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Pomocy w Pilchowicach
ul. Dworcowa 8 (sołtysówka)
tel. 603 524 660
"Otwórz się na pomoc z Gminą Pilchowice" to kampania profilaktyczna współorganizowana przez Gminną Komisję Problemów Alkoholowych. Niektórzy z Państwa mieli okazję otrzymać w szkole gazetki „Młoda Polska w alkoholowych oparach” - to jeden z elementów tej kampanii. Polecamy również film i grę interaktywną, którą znajdziecie Państwo pod linkiem - TUTAJ
Zapraszamy do skorzystania.
Informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to:
800 12 12 12
Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość. Przekazujemy również link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania:
(Podano za: Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki)
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji rozwojowej, dzięki czemu będzie możliwe dostrzeżenie w porę objawów ryzyka dysleksji, wczesna diagnoza i właściwie realizowanie pomocy terapeutycznej.
W tym roku Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji organizowany jest pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy razem” i trwa w dniach 4-10 października.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.
Termin „dysleksja rozwojowa” najczęściej stosuje się dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania. Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju intelektualnym, spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych oraz ich integracji, uwarunkowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.
Najczęściej mówimy o 3 typach dysleksji:
(źródło: ORE)
Na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji znajdują się ciekawe opowiadania do przeczytania, dzieciom w domu, uczniom na lekcjach.
(źródło: Polskie Towarzystwo Dysleksji)
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać. W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.
Źródło:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Problemy współczesnego świata powodują, że dzieci
i młodzież mają coraz więcej problemów w odnalezieniu się w otaczającej rzeczywistości. Sytuację dodatkowo komplikuje nauczanie zdalne. Brak kontaktów z rówieśnikami, izolacja domowa wszystko to może przekładać się na występowanie różnych problemów społecznych, psychicznych i wychowawczych. W naszej placówce, dzięki inicjatywie i dofinansowaniu Urzędu Gminy w Pilchowicach, odbywają się zajęcia pod nazwą „Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej”, w której realizowany jest program socjoterapeutyczny dla uczniów klas I-III. Zajęcia prowadzone przez specjalistów psychologów z Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach. Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach zaprasza również do kontaktu Rodziców, którzy zauważają jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem u swoich dzieci. Placówka realizuje porady psychologiczne, diagnostyczne, sesje terapii indywidualnej i grupowej, sesje wsparcia psychospołecznego a także wizyty środowiskowe oraz terapię rodzinną. Obecnie trwa nabór do grup terapeutycznych dziecięcych i młodzieżowych. Zapraszamy więc do korzystania z usług DIADY, która realizuje pomoc również w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Więcej informacji znajdziecie Państwo na plakacie.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Knurowie serdecznie zaprasza uczniów klas V-VI i VII-VIII szkół podstawowych na warsztaty grupowe realizowane na terenie Poradni, mające na celu kształtowanie umiejętności konstruktywnego radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami pt. „Stres – jak z wroga uczynić sprzymierzeńca?”. Zajęcia odbędą się dnia 21.04.2021 r. w godzinach od 14.30 do 15.30 dla klas V-VI oraz dla klas VII-VIII od 16.00 do 17.00.
Uczniów zainteresowanych zajęciami prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w sekretariacie Poradni telefonicznie lub osobiście do dnia 07.04.2021 r. w godzinach 8.00 – 15.00.
Zajęcia będą poprowadzone z zachowaniem procedur obowiązujących w naszej placówce, z uwagi na pandemię wirusa Covid-19, które są dostępne na stronie internetowej poradni w zakładce „Procedury”
Nasza szkołą przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Loguj się z głową przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.
Jego celem jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami.
Więcej informacji pod linkiem LOGUJ Z GŁOWĄ
Zapraszamy uczniów oraz rodziców do korzystania w sytuacjach kryzysowych z pomocy Poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście”. Poradnia łączy użytkowników poszukujących pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej ze specjalistami oraz instytucjami publicznymi, które taką pomoc zapewniają.
Umożliwia współpracę na rzecz pomocy dziecku i rodzinie przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi informatycznych. Portal poradni online wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne zabezpieczające politykę prywatności. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej PORADNI.
Zapraszamy Rodziców do lektury krótkiej broszury zamieszczającej informacje na temat Spektrum Autyzmu, która pomoże zrozumieć specyfikę funkcjonowania dziecka z tym zaburzeniem.
Podajemy informację, ze został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy. Przedsięwzięcie to ma na celu wspieranie dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej.
Specjaliści z dziedziny pedagogiki i psychologii zwracają uwagę, na fakt, że w czasach pandemii młodzi ludzie przestają sobie radzić z izolacją oraz z problemami nauki zdalnej. Dlatego bądźmy czujni, obserwujmy nasze pociechy i wspierajmy je. Więcej informacji na stronie: Startuje całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy