Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

 

Pedagog szkolny służy Państwu pomocą w kontakcie z Poradnią. Wiecęj informacji na temat związany z pomocą psychologiczno-pedagogiczną prosimy szukać również w zakładce PEDAGOG oraz na stronie internetowej PORADNI.


 

Drodzy Rodzice,


informujemy, że na terenie naszej gminy jest możliwość z bezpłatnego skorzystania z pomocy psychologa, w każdej kwestii związanej ze zdrowiem psychicznym. Dyżury pełni psycholog 2 razy w miesiącu, w piątki, termin do ustalenia telefonicznie. Zachęcamy do korzystania, szczególnie w czasach, gdy na wizytę w gabinecie psychologa czeka się miesiącami. Poniżej znajdują się dane kontaktowe.


Dyżury psychologa/psychoterapeuty
mgr Franciszka Winklera:
Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Pomocy w Pilchowicach
ul. Dworcowa 8 (sołtysówka)
tel. 603 524 660

 


 


Drodzy Rodzice!


"Otwórz się na pomoc z Gminą Pilchowice"
to kampania profilaktyczna współorganizowana przez Gminną Komisję Problemów Alkoholowych. Niektórzy z Państwa mieli okazję otrzymać w szkole gazetki „Młoda Polska w alkoholowych oparach” - to jeden z elementów tej kampanii. Polecamy również film i grę interaktywną, którą znajdziecie Państwo pod linkiem - TUTAJ

 

Zapraszamy do skorzystania.


 

 
UWAGA!
Nowy numer Telefonu Zaufania Rzecznika
Praw Dziecka

Informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

 


Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to:

800 12 12 12

Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość. Przekazujemy również link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania:

 

 

(Podano za: Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki)

 

 
 

 

 800 800 605 – całodobowa  bezpłatna  infolinia dla
dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”

 

Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy  i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny  na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

 

 

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać. W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Źródło:

Ministerstwo Edukacji i Nauki

 


 

 

Problemy współczesnego świata powodują, że dzieci
i młodzież mają coraz więcej problemów w odnalezieniu się w otaczającej rzeczywistości. Sytuację dodatkowo komplikuje nauczanie zdalne. Brak kontaktów z rówieśnikami, izolacja domowa wszystko to może przekładać się na występowanie różnych problemów społecznych, psychicznych i wychowawczych. W naszej placówce, dzięki inicjatywie i dofinansowaniu Urzędu Gminy w Pilchowicach, odbywają się zajęcia pod nazwą „Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej”, w której realizowany jest program socjoterapeutyczny dla uczniów klas I-III. Zajęcia prowadzone przez specjalistów psychologów z Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach. Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach zaprasza również do kontaktu Rodziców, którzy zauważają jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem u swoich dzieci. Placówka realizuje porady psychologiczne, diagnostyczne, sesje terapii indywidualnej i grupowej, sesje wsparcia psychospołecznego a także wizyty środowiskowe oraz terapię rodzinną. Obecnie trwa nabór do grup terapeutycznych dziecięcych i młodzieżowych. Zapraszamy więc do korzystania z usług DIADY, która realizuje pomoc również w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Więcej informacji znajdziecie Państwo na plakacie.

 

 


 

Program profilaktyczny „Loguj z głową”

Nasza szkołą przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego  „Loguj się z głową przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.

 

 

Jego celem jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami.

Więcej informacji pod linkiem LOGUJ Z GŁOWĄ


 



Zapraszamy Rodziców do lektury krótkiej broszury zamieszczającej informacje na temat Spektrum Autyzmu, która pomoże zrozumieć specyfikę funkcjonowania dziecka z tym zaburzeniem.

Broszura "Spektrum Autyzmu"

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach