Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

 

Pedagog szkolny służy Państwu pomocą w kontakcie z Poradnią. Wiecęj informacji na temat związany z pomocą psychologiczno-pedagogiczną prosimy szukać również w zakładce PEDAGOG oraz na stronie internetowej PORADNI.


 

 800 800 605 – całodobowa  bezpłatna  infolinia dla
dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”

 

Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy  i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny  na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

 

 

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać. W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Źródło:

Ministerstwo Edukacji i Nauki

 


 

 

Problemy współczesnego świata powodują, że dzieci
i młodzież mają coraz więcej problemów w odnalezieniu się w otaczającej rzeczywistości. Sytuację dodatkowo komplikuje nauczanie zdalne. Brak kontaktów z rówieśnikami, izolacja domowa wszystko to może przekładać się na występowanie różnych problemów społecznych, psychicznych i wychowawczych. W naszej placówce, dzięki inicjatywie i dofinansowaniu Urzędu Gminy w Pilchowicach, odbywają się zajęcia pod nazwą „Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej”, w której realizowany jest program socjoterapeutyczny dla uczniów klas I-III. Zajęcia prowadzone przez specjalistów psychologów z Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach. Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach zaprasza również do kontaktu Rodziców, którzy zauważają jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem u swoich dzieci. Placówka realizuje porady psychologiczne, diagnostyczne, sesje terapii indywidualnej i grupowej, sesje wsparcia psychospołecznego a także wizyty środowiskowe oraz terapię rodzinną. Obecnie trwa nabór do grup terapeutycznych dziecięcych i młodzieżowych. Zapraszamy więc do korzystania z usług DIADY, która realizuje pomoc również w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Więcej informacji znajdziecie Państwo na plakacie.

 

 


 

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Knurowie serdecznie zaprasza uczniów klas V-VI i VII-VIII szkół podstawowych na warsztaty grupowe realizowane na terenie Poradni, mające na celu kształtowanie umiejętności konstruktywnego radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami pt. „Stres – jak z wroga uczynić sprzymierzeńca?”.  Zajęcia odbędą się dnia 21.04.2021 r. w godzinach od 14.30 do 15.30 dla klas V-VI oraz dla klas VII-VIII od 16.00 do 17.00.

 

 

 

Uczniów zainteresowanych zajęciami prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w sekretariacie Poradni telefonicznie lub osobiście do dnia 07.04.2021 r. w godzinach 8.00 – 15.00.

Zajęcia będą poprowadzone z zachowaniem procedur obowiązujących w naszej placówce, z uwagi na pandemię wirusa Covid-19, które są dostępne na stronie internetowej poradni w zakładce „Procedury”


 

  

Zachęcamy Rodziców i Nauczycieli do zapoznania się z Poradnikiem "Klikam z głową" opracowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Znajdziecie w nim Państwo szereg informacji związanych z korzystaniem przez dzieci i młodzież z Internetu. Zawiera proste w przekazie, przydatne wskazówki, co robić, by bezpiecznie korzystać z tego narzędzia, jak unikać zagrożeń płynących z wirtualnego świata i jakie są konsekwencje prawne związane z niewłaściwym zachowaniem w Internecie. Dowiecie się z niego również, gdzie szukać pomocy w przypadku sytuacji kryzysowych.

 

 


 

Program profilaktyczny „Loguj z głową”

Nasza szkołą przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego  „Loguj się z głową przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.

 

 

Jego celem jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami.

Więcej informacji pod linkiem LOGUJ Z GŁOWĄ


 

Poradnia online „Zawsze jest jakieś wyjście”

Zapraszamy uczniów oraz rodziców do korzystania w sytuacjach kryzysowych z pomocy Poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście”. Poradnia łączy użytkowników poszukujących pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej ze specjalistami oraz instytucjami publicznymi, które taką pomoc zapewniają.

 

 

Umożliwia współpracę na rzecz pomocy dziecku i rodzinie przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi informatycznych. Portal poradni online wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne zabezpieczające politykę prywatności. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej PORADNI.

 


 Zapraszamy Rodziców do lektury krótkiej broszury zamieszczającej informacje na temat Spektrum Autyzmu, która pomoże zrozumieć specyfikę funkcjonowania dziecka z tym zaburzeniem.

Broszura "Spektrum Autyzmu"


 


Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Podajemy informację, ze został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy. Przedsięwzięcie to ma na celu wspieranie dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej.

 


Specjaliści z dziedziny pedagogiki i psychologii zwracają uwagę, na fakt, że w czasach pandemii młodzi ludzie przestają sobie radzić z izolacją oraz z problemami nauki zdalnej. Dlatego bądźmy czujni, obserwujmy nasze pociechy i wspierajmy je. Więcej informacji na stronie: Startuje całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach