Z wizytą w Edukatorium Juliusz

2023-03-09

Jak funkcjonuje ludzkie ciało? Czym się zajmują i jakie nazwy noszą poszczególne działy medycyny? Co wiemy o najnowszych odkryciach farmacji? Jak dawniej wyglądało leczenie i jak wyglądały medyczne sprzęty? Co należy robić w sytuacji zagrożenia życia? Na te i wiele innych pytań uczniowie obu klas IV mogli dziś otrzymać odpowiedzi w niezwykle interesującym i zajmującym miejscu. Wybraliśmy się bowiem na wycieczkę do Edukatorium Juliusz w Rybniku, gdzie mogliśmy dotknąć, zajrzeć, poczuć, powąchać i usłyszeć jak prezentuje się nauka o zdrowiu i chorobach człowieka. Spędziliśmy 3,5 godziny na interaktywnym odkrywaniu wiedzy. Zwiedzając wystawę i osobiście doświadczając wielu ciekawych zjawisk związanych z medycyną i farmacją. Uczestnicząc w niezwykle burzliwej pogadance-dyskusji, urozmaiconej zabawami badawczymi, na temat „Super piątka – jak działają nasze zmysły (dowiedzieliśmy się nawet czym jest umami). A na zakończenie wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych, tworząc „Koła zmysłów”.
Kiedy już nasyciliśmy nasze mózgi różnorodnymi wiadomościami, przyszedł czas na spacer na rybnicki rynek, gdzie w Pizzy Hut raczyliśmy się zamówionymi przez siebie smakołykami. Pobyt w restauracji był doskonałą okazją do poznania zasad zachowania w takim miejscu i sprawdzenia swoich umiejętności praktycznych. Jak to powiedział jeden z uczniów (podsłuchany!) „fajnie, że sami, bez rodziców” – to dowód na to, że dzieci chciały przez moment poczuć się odpowiedzialne za swoje decyzje i wybory. Jak widać powiedzenie, że „podróże kształcą” sprawdza się w różnorodnych miejscach.
Uczniowie zgodnie twierdzą, że to była super wycieczka a nauczycielki równie zgodnie potwierdzają, że czwartoklasiści spisali się na medal podczas wyjazdu. Drodzy Rodzice, możecie być dumni ze swoich pociech!

 

/J.Diak,I.Pietrucha,B.Dudziak/

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach