„Śląsk moje miejsce na Ziemi” - część I

2023-05-29

Klasa IIb wraz z wychowawczynią, Agnieszką Pijanowską, została zaproszona przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilczy do projektu pn. "Śląsk, moje miejsce na Ziemi". Jest to przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Powiatową Biblioteką w Toszku.

29 maja drugoklasiści wzięli udział w warsztatach twórczych w Bibliotece Gminnej. W celu przybliżenia celu zajęć spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania opowieści ilustrowanej teatrzykiem Kamishibai. Pani Dominika zaprezentowała historię „Mój przyjaciel Kamuschi” przy okazji demonstrując działanie teatrzyku. Następnie odczytała uczniom początkowy fragment książki Magdaleny Zarębskiej pt. "Jak Maciek Szpyrka z Dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali". Czytanie było urozmaicone tłumaczeniem w gwarze śląskiej. Kolejnym punktem warsztatów było tworzenie przez uczniów plansz do teatrzyku. Na dzieci czekały fragmenty tekstów ze wspomnianej książki i materiały plastyczne. Zadaniem było zilustrowanie danego tekstu. Powstały piękne i bardzo kreatywne prace, które następnie zostały zaprezentowane w formie Teatrzyku Kamishibai.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna wspomniany projekt. Przy okazji do biblioteki zanieśliśmy prace uczniów z naszej szkoły, wykonane pod czujnym okiem p. Justyny Diak, na konkurs „Widok z mojego okna” – ten konkurs jest również jednym z elementów projektu.

Klasę IIb czeka jeszcze wkrótce spotkanie autorskie z p. Magdaleną Zarębską, autorką książki "Jak Maciek Szpyrka z Dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali" oraz wycieczka podsumowująca projekt do Toszeckiego Zamku.

 

/I.Pietrucha, A.Pijanowska/

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach