Trzydniowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

2024-05-20

W dniach 15-17 maja uczniowie klas piątych naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w fascynującej wycieczce do Ziemi Kłodzkiej. Program wycieczki był niezwykle bogaty w atrakcje i ciekawe miejsca do zwiedzania. Podróż rozpoczęła się wyjazdem spod szkoły o godzinie 7:30. Po czułym pożegnaniu z rodzicami, wyruszyliśmy w kierunku Prudnika. Pogoda i humory wszystkim dopisywały. Pierwszy dzień upłynął nam pod znakiem nauki. W Muzeum Tradycji Tkackich mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach. To tutaj każdy z nas próbował swoich tkackich umiejętności i własnoręcznie wykonał bransoletkę , co było niezapomnianym doświadczeniem i okazją do odkrywania tradycji rzemiosła. Następnie udaliśmy się do Muzeum Motoryzacji w Paczkowie, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć unikatowe pojazdy, poznać historię rozwoju motoryzacji ale również poznać ciekawe doświadczenia z zakresu fizyki czy mechaniki. Lekko już zmęczeni wybraliśmy się do Kłodzka by zwiedzić twierdzę. Pani przewodnik oprowadziła nas podziemnymi korytarzami. Dla nas wszystkich największe wrażenie zrobił korytarz o nazwie Krasnal, a to dlatego, że miał zaledwie 90cm wysokości. Na szczęście wyszliśmy z niego cali, zdrowi i mega uśmiechnięci. Pełni wrażeń, ale i głodni wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy w stronę Lądka Zdroju, gdzie mieliśmy zakwaterowanie i obiadokolację w ośrodku „Bankowy”. Po posiłku nadszedł wieczór i noc niezapomnianych wrażeń…


Czwartkowy poranek rozpoczęliśmy od śniadania, podczas którego mieliśmy okazje poznać atrakcje przygotowane przez pana przewodnika. Zwiedzanie zaczęliśmy od Błędnych Skał czyli labiryntu skalnego położonego na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi czy grzyby czekała na nas kilkusetmetrowa trasa turystyczna. W najwęższych miejscach musieliśmy przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Atrakcji i śmiechu było co niemiara. Wszyscy z zapartym tchem czekali na kolejną szczelinę i tego , kto nie zdoła się przecisnąć. Uff udało się na szczęście wszystkim. Po skalnym labiryncie przyszedł czas na wspinaczkę na Szczeliniec Wielki. Na szczyt prowadziło 665 schodów. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej szczyt ten jest widoczny już z daleka. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta („Wielbłąd”, „Kwoka”, „Małpa”, „Pies”) oraz głębokie wąwozy i korytarze („Piekiełko”, „Diabelska Kuchnia”). Piękna pogoda sprzyjała wspinaczce i wszyscy z niebywałą energią zdobyli szczyt. Na koniec zwiedziliśmy jeszcze pijalnię wód z przyległym parkiem zdrojowym w Lądku Zdroju. Zmęczeni ale zadowoleni udaliśmy się na spoczynek…

Ostatniego dnia naszej wycieczki zaraz po śniadaniu spakowaliśmy się i wykwaterowaliśmy z hotelu. Atrakcją tego dnia było zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Pani przewodnik opowiadała nam o czasach, kiedy wydobywało się w tym miejscu złoto. Zeszliśmy po schodach na wysokość ósmego piętra i ujrzeliśmy wypływający ze skał wyjątkowy wodospad w Polsce. Wyjątkowy nie tylko dlatego, że ma 10 metrów wysokości, ale również dlatego, że jest jedynym podziemnym wodospadem w naszym kraju. Na powierzchnię ziemi wyjechaliśmy kolejką. Można tam było obejrzeć i zakupić różne pamiątki, np. sztabki złota i monety z herbem kopalni. Ostatnim punktem wycieczki był przepiękny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, określany jako Perła Architektury Dolnego Śląska.


W ciągu tych 3 dni oprócz bogatego programu wycieczki były też szybkie zakupy w Dino, niezliczone ilości lodów i innych „ulubionych” smakołyków, i mimo (teoretycznego, jak się codziennie okazywało) zmęczenia, pielęgnowanie w hotelowych pokojach życia towarzyskiego. Dziękujemy naszym uczniom za bezpiecznie, sympatycznie i bardzo wesoło spędzony czas. Pozostaną nam naprawdę miłe wspomnienia. Wycieczka do Ziemi Kłodzkiej była nie tylko doskonałą okazją do nauki i poznawania nowych miejsc, ale także niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

/J.Diak, B.Dudziak/

 

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ

 

 

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach