Współpraca z Gminną Komisją Rozwiazywania Problemów Alkoholowych

2025-06-24

Kolejny rok współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działająca przy Urzędzie Gminy w Pilchowicach za nami. Efektem tej współpracy był szereg działań, inicjowanych i finansowanych przez Komisję, które znacząco uatrakcyjniły ofertę naszego Zespołu i wspierały nasze działania profilaktyczne.

W tym roku szkolnym nasi uczniowie zostali objęci interesującymi formami wsparcia:

  • Udział uczniów kl. VII i VIII w grudniu 2024r. w projekcie profilaktycznym RYMcerze „Nie zmarnuj swojego życia”, podczas których w ciekawy dla młodych ludzi sposób poruszono problematykę przemocy rówieśniczej, hejtu i odpowiedzialności karnej nieletnich. 
  • Udział chętnych uczniów z kl. I-III w cyklicznych zajęciach rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne, prowadzonych przez specjalistów z Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA. Zajęcia te prowadzone w formie zabaw, wyjść w teren, rozmów, cieszyły się wśród rodziców i ich pociech sporym zainteresowaniem.
  • Udział kl. VIa i VI b w programie profilaktycznym DEBATA, który wykorzystuje interaktywne metody dialogu motywującego, a realizowany jest w taki sposób, aby wzmacniać w uczniach czynniki chroniące, jak: pozytywne kontakty z osobami dorosłymi, które prezentują poparcie dla abstynencji, akceptację wobec szkoły, która jest organizacją promującą zdrowy tryb życia, a także moralne aspekty trzeźwości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 
  • Świetna zabawa kl. Ia i Ib podczas zajęć z programu profilaktycznego CUKIERKI. Wykorzystanie przez prowadzącego bajki i ciekawych metod miało na celu naukę dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. 
  • Realizacja Programu Domowi Detektywi „Jaś i Małgosia na tropie” w kl. V. To cykl zajęć realizowanych wraz z rodzicami w domu i podczas lekcji wychowawczych w klasie, związanych z profilaktyką alkoholową. Zajęcia inspirowane zabawnymi komiksami miały na celu opóźnienie inicjacji alkoholowej uczniów.
  • Sporym zainteresowaniem cieszy się również ciekawa forma współzawodnictwa w nauce uczniów najstarszych klas. Hasło Mega Średnia od kilku lat wywołuje na twarzy młodzieży uśmiech i mobilizację. Całoroczna praca nad wynikami w nauce może bowiem zaowocować niespodzianką na zakończenie roku. Ciekawe i efektowne nagrody motywują do nauki przez cały rok szkolny. 
  • W tym roku GKRPA nie zapomniała również o starszych przedszkolakach, które otrzymały wsparcie w postaci interesujących książeczek profilaktycznych „Edukacyjne Przygody Wiewiórki Soni” – poruszające tematykę asertywności, radzenia sobie z emocjami, bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia i tolerancji. Książeczki wsparły wychowawców przedszkolnych podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych a dzieciom dostarczyły frajdy w postaci kolorowanek i zabaw.

Członkom GKRPA DZIĘKUJEMY za współpracę, za możliwość zwrócenia się o wsparcie w różnych sytuacjach ale przede wszystkim za efektywną pomoc w realizacji zadań profilaktycznych naszej placówki. Mamy nadzieję na dalszy ciąg tej niezwykle owocnej współpracy.

 

/I.Pietrucha - pedagog szkolny/

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach