Zdrowo jem, więcej wiem!

ROK SZKOLNY 2023/2024

Klasy trzecie kontynuują w tym roku szkolnym  udział w projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem!" prowadzonym przez fundację BOŚ pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. W czasie trwania tego projektu uczniowie w nieszablonowy sposób zdobędą wiedzę na temat zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Cele:

  • wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych
  • uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

 

 

 

 

 

Owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety dzieci i odgrywają bardzo dużą rolę w ich prawidłowym rozwoju. Dostarczają organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Dzięki tym składnikom owoce i warzywa spożywane codziennie w odpowiednich ilościach chronią dzieci przed wieloma chorobami. Klasa 3b podczas lekcji o owocach i warzywach, podczas której dzieci nauczyły się rozpoznawać owoce i warzywa (zmysłami: wzroku, dotyku, smaku). Zapoznały się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w ich codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja powinna zachęcić dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców.

W drugim półroczu roku szkolnego, klasy trzecie nadal realizowały projekt "Zdrowo jem, więcej wiem", etap wiosenny. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości.

Wykonywane zostały kolejno następujące zadania:
1.1. LEKCJA: SMACZNIE – ZDROWO – KOLOROWO,
1.2. KONKURS: TEATRZYK WARZYW I OWOCÓW,
1.3. LEKCJA: WODA NA ZDROWIE!
1.4. KONKURS: ZAPROJEKTUJ WODOLUBKA,
1.5. FORUM ZDROWIA DLA RODZICÓW: JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?,
1.6. DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ: OWOCE, WARZYWA I WODA.


Poruszana była również bardzo ważna kwestia, mianowicie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

 


 

ROK SZKOLNY 2022/2023

Lekcja 1

Uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w lekcji "Warzywa i owoce na co dzień i od święta", której głównym celem było właściwe odżywianie. W tym dniu przynieśli w swoich śniadaniówkach owoce i warzywa zamiast tradycyjnego śniadania. Omawiali, które z nich lubią najbardziej. Każde dziecko wykonało opaskę na głowę ze swoim ulubionym zdrowym posiłkiem. Nauczycielka przedstawiła wartości odżywcze poszczególnych warzyw i owoców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają duże znaczenie w okresie przeziębienia i grypy. W drugiej części lekcji uczniowie obejrzeli przedstawienie kukiełkowe "Na straganie" w wykonaniu nauczyciela. Dzięki tej lekcji dzieci zdobyły wiedzę na temat podstawowych witamin i znaczenia zdrowego odżywiania.


 

W dniu 30 listopada 2022r. uczniowie klas drugich brali udział w lekcji "Baw się z nami owocami". Na początku nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat przewagi warzyw i owoców nad słodyczami. Następnie dzieci wymyślały różne hasła oraz projekty swoich prac. Najciekawsze z nich to: "Nie pij coca- coli, bo brzuch wtedy boli", "Chcesz być szczupły, jedz szczypiorek, jedz owoców pełny worek", "Każde dziecko wie, że słodycze są niezdrowe", "Co zdrowe jest to wiem, dlatego owoce i warzywa jem", "Słodycze zęby psują, ból brzucha powodują". Rysunki były wymowne a dzieci bardzo zaangażowane w swoją pracę. Wszystkie dzieła zostały wystawione na korytarzu szkolnym, aby zachęcić uczniów z innych klas do zdrowego odżywiania.


 


5 grudnia uczniowie klasy II a i II brały udział w lekcji, której głównym celem było zapoznanie z Piramidą Zdrowia - pożądanym modelem zdrowego odżywiania. Na początku przypomniano uczniom o najważniejszych składnikach pożywienia ze zwróceniem uwagi na urozmaiconą i różnorodną dietę. Następnie zapoznano wszystkich z Piramidą Zdrowia, rozdano kartki ze schematem piramidy do uzupełnienia przez uczniów. Nauczyciel w czasie rozmowy z dziećmi przekazał jakie są najważniejsze produkty oraz opisał każde z nich. Zwrócono szczególną uwagę na ruch oraz ilość snu potrzebną każdemu dziecku. Zajęcie zakończyło się burzliwą dyskusją na temat zmian w sposobie odżywiania.

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach