„Śląsk, moje miejsce na Ziemi” cz. III czyli wycieczka do Toszka

2023-06-21

21.06.2023r. klasa IIb w ramach podsumowania projektu „Śląsk, moje miejsce na Ziemi” udała się na wycieczkę do zamku w Toszku. Do projektu zaprosiła nas Gminna Biblioteka Publiczna, w jego ramach odbyło się szereg fajnych działań związanych z popularyzacją śląskiej gwary, o których przeczytacie Państwo
w „Śląsk, moje miejsce na Ziemi” cz. I oraz „Śląsk, moje miejsce na Ziemi” cz. II 


Wycieczka była zwieńczeniem tych działań i czasem spędzonym na łonie przyrody i toszeckiego zabytku. Współuczestniczyliśmy w niej wraz z uczniami szkół i przedszkola z Gierałtowic, Rudzińca i Pyskowic. Powitała nas organizatorka projektu, p. Monika, która zaraz na wstępie zaprosiła dzieci do bibliogry z elementem rywalizacji. Była to zabawa terenowa z mapą, rozgrywająca się na zamku i w jego okolicy. Świetnie się bawiliśmy rozwiązując zagadki i łamigłówki, odczytując wykreślanki, krocząc labiryntem, na którego końcu znajdowało się hasło, kolorując wg wzoru górniczą flagę i wreszcie rozwiązując krzyżówkę. A wszystko w klimacie Śląska i śląskiej gwary. Tak zaangażowaliśmy się w tę grę, że zdobyliśmy II miejsce. Przed kolejną atrakcją mieliśmy chwilę dla siebie na zamkowym dziedzińcu. Po krótkiej zabawie i penetracji zamkowych urządzeń (dyby były najfajniejsze, zdecydowanie!) zasiedliśmy do oglądania i aktywnego uczestnictwa w teatrzyku pt. „Detektyw Pozytywka na tropie”. Bohater przedstawienia to detektyw, który w różnych zakątkach świata poszukiwał śpiewaczki operowej Koko a my zaśmiewaliśmy się z jego perypetii.
Po strawie duchowej przyszedł czas na strawę kulinarną. W planie było ognisko, ale kapryśna pogoda pokrzyżowała nam szyki. Organizatorzy upiekli więc na grillu kiełbaski, które ze smakiem spałaszowaliśmy. Kiedy już nabraliśmy sił udaliśmy się na zwiedzanie zamkowej wieży i poszukiwanie Białej Damy, która podobno straszy w tym miejscu. Czy ją znaleźliśmy? Zapytajcie dzieci. To był wspaniały dzień, pełen atrakcji i niespodzianek. Dzieci wróciły do domów z upominkami i dyplomami uczestnictwa w projekcie.

Bardzo dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilchowicach za zaproszenie nas do tego niesamowicie ciekawego projektu a Centrum Kultury „Zamek w Toszku” za organizacje fantastycznych przedsięwzięć.

Projekt „Śląsk – moje miejsce na Ziemi” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizowany przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gierałtowicach, Gminną Biblioteką Publiczną w Pilchowicach, Miejską Biblioteką Publiczną w Pyskowicach, Gminną Biblioteką Publiczną w Rudzińcu. Biblioteka w Toszku otrzymała środki z MKiDN w ramach programu „Promocja czytelnictwa” na realizację zadań biblioteki powiatowej.

/I. Pietrucha, A. Pijanowska/

Gmina Pilchowice Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach